Çocuklar İçin Sokak mı Daha Tehlikeli İnternet mi

Eski zamanlardan bu zamanlara değişen her şey gibi çocukların oyun stilleri de değişmiş bulunuyor. Eskiden sokağa çıkarak oynanan oyunlar yerine şimdiki çocuklar internet üzerinden oynan oyunları tercih ediyor. Anne ve babalar eskiden çocuklarını aman şuraya gitme, tanımadığın insanlar ile muhattap olma ya da onlardan herhangi bir şey alma, kuytu ve karanlık sokaklardan geçme, buraya dikkat et, şurada bulunma gibi sözler ile uyarırlardı. Peki çocukları sokağa salmak ile internete salmak arasında ne gibi farklılıklar bulunuyor? Bu konu hem ebeveynlerin hem de çocukların hayatını önemli bir şekilde etkilediğinden ne yapılması gerektiğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Siber güvenlik uzmanları tarafından yapılan bir açıklamaya göre internetin de sokaklardan bir farkı olmadığı hatta internetin sokaklardan daha tehlikeli olduğu belirtiliyor. Anne ve babalar internet konusunda sokaklara karşı olan tedirginliklerini yaşamıyor. Çocukları gözlerinin önünde olduğundan dolayı başına bir şey gelmez diye düşünüyor. Fakat bu durumun doğru olmadığı ve bu konuda çok hassas olunması gerektiği belirtiliyor.

Çocuklara interneti yasaklamak ya da onları elektronik oyunlardan uzak tutmak ise bu duruma elbette ki çare olmuyor. Aksine yasaklamak çocukların o alana olan ilgilerinin daha çok artmasına sebep oluyor. Bu konu ile ilgili aşırı korumacı tavır da işe yaramıyor. Yapılması gereken en önemli şey çocukları internette bulunan kötü niyetli kişilere ya da sitelere karşı bilinçlendirmek oluyor. Ayrıca çocuğun internette neler yaptığını öğrenmenin en iyi yolu çocuk ile iyi bir iletişim içerisinde bulunmaktan geçiyor.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir