Delta parçacığını nasıl bilirdiniz?

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) bulunan Büyük İyon Çarpıştırıcı Deneyi (ALICE) Grubu Üyesi olan Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal, yapılan deneyde delta parçacığının asıl değerini tespit etti.

Delta parçacığın bilinenden daha düşük bir kütleye sahip olduğunu bulan Büyük İyon Çarpıştırıcı Deneyi (ALICE) Grubu Üyesi olan Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal, AA muhaberi ile yaptığı konuşma sırasında Büyük İyon Çarpıştırıcısı’nda protonlar ile kurşun çekirdeklerinin neredeyse ışık hızında olacak kadar hızla çarpıştırıldığını belirtti.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN) bulunan Büyük İyon Çarpıştırıcı Deneyi (ALICE) Grubu Üyesi olan Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal, aynı zamanda Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Bölümü’nün başkanlığını yapmaktadır.

Evrenin başlangıcının detaylarını ve başlarken ki ortamı araştırdıklarını söyleyen Doç. Dr. Ayben Karasu Uysal, LHC üzerinde olan dedektör sistemlerinde çarpışma ile oluşan parçacıkların izlenildiği ve aynı zamanda da kayıt edildiğini söyledi.

Evrenin başlangıcında bilinmeyen bir sürü parçacık olduğunu belirten Uysal, bu parçacıkların dedektörlerde görülebilmesi durumunda o maddenin halini bulmuş olacağını anlattı. Bilimsel çalışmaların, yeni bir bilgi edinmek için önemli bir şey olduğundan da bahseden Uysal, bu bilimsel çalışmalar sonucu bir çok sorunun cevabını buldukları ve bilinmeyen bir şeyi ortaya koyabildiklerini söyledi. ALICE deneyinde kendisini çok şaşırtan ani alfa çekirdeğini gördüğünü belirten Ayben Karasu Uysal, kendinin özel olarak incelemiş olduğu parçanın delta parçacığı olduğunu anlattı.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir