Deprem Nedir Deprem Nasıl Oluşur

Bu sayfamızda deprem nedir sorusunun cevabını vererek deprem nasıl oluşur hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Deprem yer altında bulunan ve fay adı verilen kırıklarda toplanan enerjinin birden bire boşalmasıyla meydana gelen yer değiştirme hareketidir. Bir depremin büyüklüğü ne kadar çok ise bu yer değiştirme oranı da o kadar çok olacaktır.

Deprem meydana geldiğinde yer altında bir faylanma meydana gelmektedir. Bu faylanma oluştuğunda ise odaktan sismik dalgalar yayılmaya başlamaktadır. Yayılan bu dalgalar; boyuna, enine ve yüzey dalgaları olmak üzere üçe ayrılmaktadır. Boyuna dalgaların bir diğer adı P dalgasıdır. P dalgalarının oluşturduğu parçacık hareketi, yayılma doğrultusu ile aynı yöndedir. Enine dalgaların bir diğer adı ise S dalgasıdır. S dalgalarının oluşturduğu parçacık hareketi, yayılma doğrultusu na dik şekilde oluşmaktadır. P dalgaları, S dalgalarına göre çok daha yavaş hareket etmektedir.

Depremlerin kaydedildiği aletlere sismograf adı verilmektedir. Sismograflar amaçlarına göre yer hareketini büyütme yeteneğine sahiptir. Gelişmiş aletlerde yer hareketi bir milyon kat büyütülebilmektedir. Sismograflara en son yüzey dalgaları ulaşmaktadır.

Depremin Oluşumu Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir