Ders Nasıl Çalışılır

Bu sayfamızda başarılı olmak için nasıl ders çalışmalı sorusunun cevabını vererek ders nasıl çalışılır hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Her öğrencinin okul hayatında başarılı olabilmesi için derslerine etkili şekilde çalışması gerekmektedir. Ders çalışmanın temelinde yatan öncelikli kural, öğrencinin ders esnasında öğretmenin anlattıklarını dinlemesidir. Öğretmenin anlattıklarını dinleyen öğrenci, anlamadıklarını burada öğretmenine çekinmeden sormalı ve sorusunun cevabını almalıdır

Her öğretmen dersin bitiminde kısa bir tekrar yapmakta ve ardından konunun daha iyi anlaşılabilmesi için ev ödevleri vermektedir. Öğrenci eve geldiğinde öncelikle yemeğini yiyip, biraz dinlenmeli; ardında da okulda anlatılanları defterinden ve kitabından tekrar etmelidir. Bunun ardından öğretmenin verdiği ödev yapılmalı, gerekirse evdeki büyüklerden de yardım istenmelidir.

Çalışılan dersin kalıcı olabilmesi için tekrar büyük önem tanımaktadır. Aralıklarla tekrar edilen derslerin kalıcılığının arttığı bilinen bir gerçektir. Bazı öğrenciler ise yazarak çalışmayı tercih etmektedir. Önemli olan her öğrencinin kendi yöntemini kendisi bulmasıdır. Ayrıca sözel dersleri gece yatmadan önce çalışmakta fayda vardır.

Ders Çalışma Teknikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir