Edebi Metinlerde Bakış Açıları

Bu sayfamızda edebiyatta bakış açıları hakkında bilgi vererek edebi metinlerdeki bakış açıları nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Edebi metinlerde üç bakış açısı karşımıza çıkmaktadır. Bunlar;

İlahi bakış açısı: Bu bakış açısı çok eski zamanlardan beri edebi metinlerde kullanılan bakış açısıdır. Bu teknikte yazarın kullanabileceği anlatım sınırsızdır. Öyküyü anlatan kişi bir Tanrı gibi anlatılanları önceden bilmekte ve kahramanların ne hissettiğini kestirebilmektedir. Onların içinden geçenleri bilen yazar bazen kendi düşüncelerini de esere ekleyebilmektedir. Bu sayede öykü zaman zaman yavaşlamakta, zaman zaman da hızlanmaktadır.

Kahraman bakış açısı: Bu teknikte öykü kahramanın gözünden ben dili ile anlatılmaktadır. Bazen bu kişi kahraman yerine, bir tanık ya da gözlemci de olabilmektedir. Bize yansıtılan öyküyü anlatan kişinin gözlemleri ile sınırlı tutulmaktadır. Bu anlatımın inandırıcılığı oldukça fazladır.

Gözlemci bakış açısı: Bu bakış açısında nesnel bir anlatım söz konusudur. Anlatıcı olayları gözlemlediği şekilde duygularını katmadan anlatmaktadır. Bu teknikte olaylar biz izlenimcinin gözünden o anda gerçekleşiyormuş gibi aktarılmaktadır.

Edebiyatta Bakış Açısı Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir