Eğitim reformunun önemi


Maliye Bakanı Naci Ağbal, eğitim alanında yasal düzenlemeler yapacağını ve bunun önemli bir reform olacağından bahsetti.

Ağbal, Sayıştay raporlarıyla alakalı muhalefet eleştirilerine istinaden, muhalefetin sayıştay konusuna girmesinin kendilerine zararı olacağını belirtti. Sayıştay raporlarının, 2002 tarihinden önce olmadığını ve yok hükmünde olduğundan dolayı parlamentoya getirilebilinecek bir yasal bi durumun olmadığını da sözlerine ekledi.

Ağbal, AK Parti hükümetinin bütçesinin, 2017 yılında 14. bütçesi olduğunu söylerken, ekonomik geçmişin ve sahip olunan verilerin tartışılabilineceği bir geçmişe sahip olunduğundan bahsetti.

Geçirilen 14 yılda,  hem ekonomik hem de kamu maliyesi politikaları bakımından büyük gelişmeler olduğundan bahseden Naci Ağbal, bu gelişmelerin esasa dayandığını ve varsayım konusundaki tutarlığının olması gerektiği kadar olduğunu anlattı.

Ekonomik politikalar ile kamu maliyesi politikaları bakımından istenilen verilere ulaşılmasının önemli bir sebebi olarak, 14 yıl boyunca siyasi istikrar sağlanılmış olmasını öne süren Ağbal, Ak Parti hükümetinin genel seçimler sonrasında kazandığı güce dikkat çekti.

Ağbal, adalet reformunun, ekonomide gelişme sağlayacak olduğunu dile getirirken, eğitim reformunun da bir ülkedeki beşeri sermayeyi ve niteliği arttıracak önemli bir faktör olduğunu söyledi. Öğretmen, öğrenci ve eğitim ortamının, eğitimin en önemli faktörleri olduğunu söyleyen Naci Ağbal, yasal ve idari düzenlemeleri halkın da desteğiyle gerçekleştireceklerini belirtti. Ağbal, eğitime erişme hakkının öğrencilere tanınacağını, eğitimin kalitesinin artacağını ve bunun sağlanılabilmesi için elverişli ortamın oluşturularak, çevresel faktörlerin iyileştirileceğine dair sözler söyledi.

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir