Eklemler ve Özellikleri

İnsanlarda ve omurgalı hayvanlarda iskelet kemiklerini birbirine bağlayan ya­pılardır. Eklemler, çeşitli boy ve şekiller- deki kemiklerin arasında yer alarak on­ların hareketlerini sağlarlar. Üç tip eklem vardır.

OYNAMAZ EKLEMLER: Eklemi ya­pan kemikleri, kemik dokusu birbirine bağladığı için hareket edemezler. Eklem­lerin yüzeyleri testere gibi dişlidir. Kafa­tası kemikleri ile dişlerin diş çukurlarına birleştikleri eklemler oynamaz tiptedir.

YÂRI OYNAR EKLEMLER: Eklem yapan kemikler arasında bağdoku ve kı­kırdaktan bir halka bulunur. Omurgayı meydana getiren omurlar arasındaki ek­lemler yarı oynar tiptedir,

OYNAR EKLEMLER: Her eklem bağ- dokudan yapılı EKLEM KAPSÜLÜ ile sa­rılmıştır. Eklemlenen iki kemiği birbirine bağlayan bu kapsül onların gerektiğinde fazla hareket etmelerini sağlar. Oynar eklemlerde kemiklerin eklem yüzeyleri kıkırdakla kaplı olup aralarında içi sıvı ile dolu bir boşluk bulunur. (Eklem boşluğu, eklem jsıvısı).

Eklemler, eklem yüzeylerinin karşılıklı duruşuna göre yuvarlak, eğersi, lokma, düz, döner ve makara oynar eklemler olarak ayrılırlar. Bunlar, vücudumuzda; kolların bacakların hareketini sağlayan, eklem tipleridir.

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir