Elektrik Üreten Motoru Yapan Genç bir Kasap Oldu

Sinan Okay, 19 yaşında, Amasya ilinin Suluova ilçesinde kasaplık yapıyor. Şu an en çok konuşalan konulardan biri kasaplık yapmasının yanı sıra elektrikle çalışan bir motor yapmış olması oldu.

Kasaplık yapan Sinan Okay, AA muhabiriyle yaptığı konuşma sırasında bu elektrikli aletlere olan merakının çocukluğuna kadar dayandığını belirtti.

Kasaplık mesleğini ailesinin ısrarları üzerine seçmiş olduğunu söyleyen Sinan Okay, evinde ve iş yerinde kendi imkanları ile oluşturmuş olduğu atölyelerde elektrik üzerine çalışmalar gerçekleştirdiğini söylerken, aldığı maaştan arttırdığı para ile elektrik malzemelerini satın aldığını belirtti.

Sinan Okay, çalıştığı günlerde verdiği molalarda bile elektrikle ilgili çalışmalar yaptığını anlattı. Yaptığı elektrik üreten bir motorun maliyeti için 500 lira harcadığını belirtirken, başta bu motorun elektrik harcayan bir motor olduğunu ve bunu tam tersine çevirmeyi başararak bu motorun elektrik üretmesini sağladığını açıkladı.

İmkanlarının da kısıtlı olduğuna dikkat çekmek isteriz ki, bir fizik kuralının alt üst olduğuna bu durumda şahit olmuş olduğumuzu belirtiyoruz. Yarattığı bu enerji ile evde bulunan küçük aletler ile ampulleri çalıştırmayı başardığını dile getiren Sinan Okay, her şeyin, benzinli motor ile yaptıklarını elektrikli motor ile de yapabileceğini düşünmesiyle başladığını belirtti ve bazı kurallarını ortadan kaldırmış olduğunu belirtti. Gerekli desteğin verilmesini isteyerek bunun karşılığında şehrin elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini söyleyen Okay, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ve Sayın Başbakanımızdan destek beklediğini belirtti. Sözlerine, Türkiye Cumhuriyeti’nin elektrik anlamında diğer ülkelere olan bağlılığını kaldırabileceğini ekledi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir