Emekli Olduktan Sonra Çalışmaya Devam Edenler Daha Uzun Yaşıyor

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden ve emekli olduktan sonra çalışmayı bırakan kişiler üzerinde yapılmış olan bir araştırmaya göre, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden insanların çalışmaya devam etmeyen insanlara göre daha uzun yaşadıkları belirtiliyor. Emekli olduktan sonra çalışmaktan vazgeçmeyen 65 yaş üzerinde bulunan insanların ölüm riski yüzde 11 daha az oluyor. Bu durumdan kaynaklı olarak emekli olan insanlar çalışmayı bırakıp bırakmamak konusunda bazı tereddütler yaşıyor.

Kimi insanlar emekliliğinin gelmesi için geçen günlerini parmakla sayıyor. Hatta emeklilik uğruna çalışan birçok insan bulunuyor. Fakat yaşın kaç olursa olsun, sağlığın el vermesi durumunda çalışmaya devam etmek insanların sağlığına olumlu etki edebiliyor. Tam tersi olarak emekli olduktan sonra evde oturan insanların ise sağlıklarının olumsuz etkilendiği belirtiliyor.

Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden insanlar için 1 yıl gerçekleştirilen bu çalışma, insanlar üzerinde ölüm riskini yüzde 11 azaltıyor. Hatta sağlık sorunu olan emeklilerin de çalışması, çalışmamasından daha iyi olduğu belirtiliyor. Sağlık sorunu olan bir emeklinin de 1 yıl çalışması yüzde 9 ölüm riskini azaltıyor.

Çalışma hayatının insanlara sosyal ve ekonomik kazanımlar sağladığını belirten ABD’de bulunan Oregon Üniversitesi doktora öğrencisi olan Chenkai Wu, bu durumun da insanların yaşama sürelerinin uzamasına neden olduğunu anlatıyor. Sağlık problemi olan ya da olmayan her insanın emekli olduktan sonra çalışmaya devam etmesi, sağlıklarına olumlu etki ederek yaşam sürelerinin uzamasına sebep oluyor.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir