Erdoğan’a hakarete 5 yıl hapis istemi


Hürriyet gazetesinin internet sitesinde yer alan bir fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle 2 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Kadir Yılmaz’ın hazırladığı iddianameye göre eski Hürriyet Gazetesi Dijital Yayınlar İçerik Müdürü Şermin Terzi ve Kelebek eki internet sitesi editörü Aynur Kabayel’in Da Vinci’nin bir tablosuna Erdoğan’ın fotoğrafını monte edip ”13’üncü cuma uğursuzluğunun 13 sebebi” başlığıyla paylaştıkları yazıldı.

Savunmaları için mahkemeye gelen şüpheli Aynur Kabayel, savunmasında bilgileri ve görüntüleri internetten oldukları gibi temin ettiğini ve sözkonusu fotoğrafı paylaşmadan önce fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğunun farkına varamamış olduğunu, durumdan haber yayınlandıktan sonra haberdar olduğunu söyledi. Aynı şekilde Şermin Terzi’de yaptığı savunmasında fotoğrafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğunu farketmediğini, fotoğraf paylaşıldıktan sonra durumdan haberi olduğunu söyledi. Bunun üzerine mahkeme 13üncü cuma uğursuzluğu başlığının amacının açık ve net şekilde muhattabını küçük düşürmek olduğunun belli olduğunu fakat şüphelilerin verdiği ifadelere bakıldığında fotoğraftan haberlerinin olmadığı ve fotoğrafın 10 dakika içerisinde internetten kaldırıldığının kasıtın tespit edilmesinde değerlendirileceğini söyledi.

Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenlenen ”Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçunun maddi olarak işlendiği belirtilen iddianamedeki tespitlere göre; ”kullanılan görsel aracılığıyla suç oluşmuştur. TCK 299. maddesi Cumhurbaşkanı’nın fonksiyonlarını değil şahsını korumak üzere vardır ve söz konusu fotoğrafın Cumhurbaşkanı’nı küçük düşürdüğü aşikardır. Bu yazıyı haber verme özgürlüğü içinde değerlendirmek mümkün değildir, Cuma uğursuzluğu ve Cumhurbaşkanlığı makamı birbiriyle ilgili konular değildir.” ifadelerine yer verildi.

Haber verme özgürlüğü kapsamında herhangi bir konunun demokratik toplumlarda yaşayan bireylerin bir hakkı olduğunu fakat bu özgürlüğün Cumhurbaşkanı’na ve makamına hakaret seviyesine gelmesinin kesinlikle bir özgürlük olamayacağı, olayda verilen görselin de haber verme özgürlüğü sınırını aştığı belirtildi.

Haklarında 1 yıl 3 aydan 5 yıl 4 aya kadar hapis istenen Aynur Kabayel ve Şermin Terzi’nin dosyaları Bakırköy 20.Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir