Ergenekon davasında DVD şüpheleri

Ergenekon davasında en meşhur delillerin arasında olan ve adli emanette bulunduğu sırada kırıldığı tespit edilen 51 nolu DVD yeniden incelemeye alındı. Terör savcıları Bülent Başer ve Zafer Koç, Ergenekon sanıklarına kumpas kurulduğu iddiasıyla davayı tekrardan ele alıyor. Bu kapsamda davanın tartışmalı delillerinden biri olan 51 Numaralı DVD de tekrardan inceleniyor.

Savcılar bulunma anını tekrar izledi

Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan dahil olmak üzere bakan ve bürokratlar, hakimler, savcılar hakkında kişisel bilgilerin ve onların özel ilişkilerine dair fotoğrafların  bulunduğu iddia edilen ve adli emanette bulunduğu esnada kırılan bu DVD’nin bulunma anı savcılar tarafından tekrardan izlendi.

Tutarsızlıklar tespit edildi

-Arama yapan polis ekipleri arama yapılan yere savcı ve avukatlar eşliğinde giriyor.Fakat DVD’nin bulunduğu odaya sadece polisler giriyor.
-Savcı ve avukatlar başka odadayken polisler bir odadan ‘genel görüntü’ almak üzere odaya gittiklerini söylüyorlar, fakat böyle birşey yapmıyorlar.
-Polis kamerası odadaki dolaplardan görüntü alırken görüntülerde başkomiser gözükmüyor.
-Odada bir süre yalnız kalan polisler bir süre sonra avukatları ve savcıyı çağırıyor ve o sırada malum DVD ortaya çıkıyor.

Bir başka tutarsızlık ise DVD’ye polisler parmak izi bırakacak şekilde çıplak elle defalarca dokunuyor fakat adli emanetten çıkan DVD üzerinde herhangi bir parmak izine rastlanamıyor. Savcılara göre bu da parmak izlerinin adli emanette bir polis tarafından silindiği ihtimalini güçlendiriyor. DVD’nin bulunma şeklinin hayatın akış normlarına aykırı olduğunu belirten savcıların şüphesi şimdilik evde aramayı yapan polislerin üzerinde.

DVD’nin bulunduğu ofisin sahibi Levent Göktaş DVD’nin mahkemece tekrar incelenmesini istemiş, bu isteği üzerine mahkemeye getirilirken DVD’nin adli emanette kırıldığı kayıtlara geçirilmiş. Yapılan araştırmada DVD’nin adli emanette güvenli ve korunaklı bir yerde olmasına rağmen kırılmış olması da savcıların dosyalarına şüpheli bir durum olarak kaydedildi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir