Eserler gerçek fakat müze sanal

Lazer teknolojisiyle tarihe yolculuk, sanal 3D Müze açılıyor!Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin sahip olduğu bir projede Kibyra Antik Kenti’nden alınan eserlerin dijital modellerini oluşturmada lazer teknolojisi kullanılıyor.

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü olan Serkan Öktem, “Burdur İli Arkeolojik ve Kültürel Miraslarının Lazer Teknolojisi ile 3 Boyutlu Modellenmesi ve Sanal 3D Müze Oluşturulması Projesi”ni ortaya koyduklarını AA haber muhabiri ile yaptığı konuşmada dile getirdi. Projeyi, müdür yardımcısı olan Sualp Deniz ile birlikte başlattıklarını da sözlerine ekledi. Eserlerin, Kibyra Antik Kenti’nden çıkartılarak Burdur Arkeoloji müzesine getirildiğini ve bu eserleri taramak için lazer teknolojisinin kullanıldığından bahseden Serkan Öktem, gladyatörler kenti diye adlandırılan kentin eserlerini, insanların internet üzerinden görebileceklerini sağlayabilecek bir dijital model oluşturduklarını söyledi.

Gerçek eserlerden oluşan sanal müze

Bir müzenin sağladığı fiziki şartları göz önünde bulundurarak, eserlerin çoğunun sergilenecek yer olmadığından dolayı depoda tutulmasından ve insanların bu eserlerden haberlerinin olmamasından bahseden Öktem, sanal müze oluşturularak, depodaki eserleri internet üzerinden arkeoloji ile ilgilenen insanlara sergilenebilceklerini söyledi.

Yurt dışından temin edilen araçların, lazer teknolojisinin uygulanması aşamasında kullanıldığını belirten Öktem, bu getirilen araçların birçok alanda da kullanıldığını belirtti. Fakat Öktem, bu cihazların kullanımının öncelikli olarak projelerinde arkeolojik amaca uygun olarak kullandıklarını anlattı. Serkan Öktem, insanlar için, bu arkeolojik eserlerin belirli bir ölçekte olan şekillerini de 3D printer aracılığıyla alma olanağının olacağını hedeflendiklerini belirterek, arkeolojinin teknolojinin nimetlerinden faydalanması gerektiğinin doğru ve yararlı bir şey olduğunu vurguladı.

 

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir