Haber Yazılarının Kaynakları Nelerdir

Bu sayfamızda haber yazılarının özellikler hakkında bilgi vererek haber yazılarının kaynakları nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Haber yazılarının meydana gelmesinde en önemli unsur haber almak ve haber vermektir. Bu sebeple bir gazeteci haber yazısı ile başkalarını bilgilendirmeye çalışırken, onun da bazı kaynaklardan bilgi alması gerekmektedir. Haber yazılarının kaynakları şunlardır:

*Resmi kaynaklar: Bu kaynaklar gazetecilere haber veren kamu kurum ve kuruluşlarıdır. Bir ülkedeki çeşitli resmi kurumlar bazı konularda topluma bilgi vermek için gerekli haberleri gazetecilere ulaştırmakta, onlar da bu bilgileri haber yaparak halkı bilgilendirmektedir.

*Özel kaynaklar: Halkın içinde yaşanan olayların yine halkın içindeki kişiler tarafından gazetecilere bildirilmesi ile ortaya çıkan kaynaklardır.

*Ajanslar: Çeşitli kitle iletişim araçlarına haber sağlayan merkezlere haber ajansı adı verilmektedir. Bu ajansların işi, ülke genelindeki olaylara ait bilgileri toplayı yazmak ve ardından bunları çeşitli iletişim araçlarına servis etmektir.

Haber Yazıları Nelerdir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir