Hangi Hayvanlar Kurbanlık Olur

Allah’ın Müslümanlara emrettiği ibadetlerden birisi de durumu iyi ve malı mülkü olan Müslümanların kurban kesmesidir. Tabi ki kurban olarak kesilecek hayvanın bir takım nitelikleri taşıması gerekmektedir çünkü her hayvan kurbanlık olarak kesilemez. Bu yazımızda sizlere hangi hayvanlar kurbanlık olur kısaca konulu yazımızı aktaracağız.

Hepimizin de bildiği gibi dana, keçi, sığır, deve, koyun ve manda gibi hayvanlar kurbanlık olan hayvanlardır. Bu hayvanlar dışında kalanlar hayvanlar ise kurban ibadetinde kesilemez. Kurbanlık olan hayvanların ise bazı aşamaları geçmiş olmaları gerekmektedir. Örneğin; kurbanlık olabilmesi için bir devenin 5 yaşını, sığır ve mandanın 2 yaşını, koyun ve keçinin ise 1 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Yaş kriterini geçen hayvanların aynı zamanda süt dişlerini değiştirmemiş olmaları gerekmektedir. Ayrıca koyun eğer 6 ayını doldurduğunda 1 yaşını doldurmuş gibi gösterişli ise ancak kurban kesilmektedir.

Kurban kesilecek olan bu hayvanların sağlıklı olmaları, azalarının tam olması, besili olması hem dinen hem de sağlık açısından büyük önem taşımaktadır. Çünkü dişleri düşmüş ve kırık olan hayvanlar kesinlikle kurbanlık olamaz.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir