Hasta Bir Çocuğun Nasıl Beslenmesi Gerekiyor

Aileler çocukları hastalandıkları zaman onların çok yemek yemesi gerektiğine inanabiliyor. Fakat bu durum ne kadar doğru? Uzmanlar, hasta çocukların nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgili bazı açıklamalarda bulunarak, aileleri uyarıyor. Hasta bir çocuk et, şekerli ya da yağlı yiyecekler ile mi yoksa karbonhidratlar ile mi beslenmeli? Beslenme Uzmanı olan Amy Jamieson Petonic bu konu hakkında bilgiler veriyor.

Beslenmek, insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri ve sağlıklı bir birey olabilmeleri için dikkat edilmesi gereken en önemli konu olarak biliniyor. Hayatın her alanında her zaman doğru ve düzgün beslenmek gerekiyor. Fakat hasta olunduğu zaman normalden biraz daha fazla beslenme konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle hastalığa direnci düşük olan çocuklar için doğru beslenmenin nasıl olacağı aileleri tarafından bilinmesi gerekiyor.

Birçok aile hasta çocuklarının ne kadar çok yemek yerse o kadar çabuk iyileşebileceğini düşünüyor. Fakat bu durum tam olarak doğru değil. Elbette hasta çocuğun beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor, fakat bu çok yemek yemesi gerektiği anlamına gelmiyor. Hasta çocukların enerjileri düşük oluyor ve metabolizması yavaşlıyor. Genelde hasta olanların et, meyve ya da yağlı yiyecekler tüketmesi çok da gerekli bir durum olarak kabul edilmiyor. Enerjiye ihtiyaç duyduklarından dolayı karbonhidrat içeren makarna ya da pilav gibi yiyeceklerin tüketilmesi gerekiyor.

Beslenme Uzmanı olan Amy Jemieson Petonic, hasta çocukların mutlaka çorba tüketmesi gerektiğini belirtiyor. Hatta hasta çorbası olarak da bilinen tavuk suyu çorbası bu konudaki en iyi yiyecek olarak belirtiliyor.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir