Hastalık hastalığının internetteki hali: ”Siberkondria”

internet.jpg

Sağlık rehberlerini, doktorlar yerine internet siteleri olarak seçen insanların yakalandıkları asıl hastalığın, internette hastalık arama davranışı olarak bilinen ”siberkondria” olduğu belirtildi. Bu hastalığa yakalanan insanların, depresyon gibi psikolojik hastalıklara da yakalanma ihtimallerinin yüksek olduğu söyleniliyor.

Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yavuz Selvi, AA muhabiriyle konuşması sırasında, internette araştırma yapan insanların üçte birinin sağlıkla ilgili araştırmalar yaptığını belirterek, bu durumun ciddiyetine dikkat çekti. Bu araştırmaların gittikçe arttığını, siberkondria hastalığının hızlıca yayıldığını da sözlerine ekledi.

İnternete Daha Çok Güveniyorlar

Yavuz Selvi, siberkondria hastalığına yakalanmış insanların kendilerinde karşılaştıkları baş ağrısı, mide ağrısı gibi ufak bir rahatsızlığının sebebini bulmak için internette sık sık araştırma yaptıklarını ve yaptıkları bu araştırmaların sonucunda elde ettikleri bir bilgiyi kendi içlerinde büyüterek basit bir hastalığı bile alakası olmayan önemli hastalıklara yorabildiklerini belirtti. Hatta bu durumun sonucunda, doktora başvurduklarında, doktor tarafından kendisine konulan teşhise güvenmeyip, internetteki bilgiyi daha güvenilir bulabiliyorlar.

Depresyona, Hatta İntihara Bile Sebep Olabiliyor

Yavuz Selvi, siberkondria adına yapılan çalışmalarda bu hastalığa yakalanan insanların psikoljik açıdan güçlü olmayan insanlar olduğunu belirtti. Bu insanların, hastalık hastası olduğunu ve sağlıklarıyla ilgili en ufak bir problemde aşırı derecede hassas olabildiklerini de söylerken cümlelerine bu hastalığın intihara bile sebep olabileceği detayını ekledi.

Bu insanların günlük hayatlarını olması gerektiği gibi sürdürmekte zorlandıklarını söyleyen Selvi, bu hastalıktan kurtulmak için bir psikyatri hekime başvurmaları gerektiğini önerdi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir