İç ve Dış Kuvvetler Nelerdir

İç ve dış kuvvetler dünya için oldukça önemlidir. Çünkü dünya üzerinde bir çok yeryüzü şekli iç ve dış kuvvetler sayesinde meydana gelmektedir. Bu yazımızda sizler için hazırladığımız iç ve dış kuvvetler nelerdir kısaca konulu yazımızı sizler ile paylaşacağız.

  • Yerin içinden enerji alan kuvvetlere “İç Kuvvetler” adı verilmektedir. Örneğin; dağ oluşumu, volkanizma ve kıta oluşumu iç kuvvetlere örneklerdir.
  • Güneşten enerji alan kuvvetlere “Dış Kuvvetler” denilmektedir. Örneğin; dalgalar, rüzgarlar ve akarsular dış kuvvetlere örneklerdir.
  • İç kuvvetler sayesinde yeryüzünün kabartıları yani diğer bir deyişle yeryüzü şekilleri meydana gelmektedir. Dış kuvvetler sayesinde ise yeryüzü şekilleri aşındırılır ve ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bu sayede az engebeli olan düzlükler anlamına gelen peneplen adı verilen düzlükler meydana gelir.
  • Dış kuvvetler sayesinde yeryüzünde bulunan yüksek kesimler aşındırılır ve yeryüzünün çukur bölgelerinde yani okyanuslarda, denizler biriktirilir böylede “Jeoseklinaller” meydana gelir.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir