İklim Özelliklerinin İnsan Yaşamına Etkileri

İnsanların yaşadıkları bölgeler ve yaşam şartları üzerinde en fazla etki eden faktörlerin başında iklim özellikleri gelmektedir. Çünkü insanlar yaşamları boyunca tüm faaliyetlerini iklim özelliklerine göre şekillendirirler. Bu yazımızda sizlere iklim özelliklerinin insan yaşamına etkileri kısaca hakkında bilgiler vereceğiz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi iklim özellikleri insan yaşamını yakından etkisi altına almaktadır. Öncelikle insanların yaşadıkları bölgeleri seçmelerinde iklim özellikleri etkili olur. İnsanlar iklim koşullarının elverişli olduğu bölgelerde yaşamayı tercih ederler.

İklim özellikleri aynı zamanda insanlar yapmış oldukları ekonomik faaliyetler üzerinde ve yetiştirdikleri tarım ürünleri üzerinde birebir etkilidir. Çünkü insanlar yaşadıkları bölgenin iklim koşullarının elverişli olduğu alanlarda ekonomik faaliyetler yaparlar ve iklim özelliklerinin uygun olduğu ürünleri ekip biçerler.

İklimin insanları etkilediği bir diğer konu ise insanların giyim tarzıdır. İnsanlar yaşadıkları yerlerin iklimine göre incelikte kıyafetler giyerler. Örneğin; doğu bölgesinde yaşayan bir insan kışın daha kalın giysiler giyerken kıyı bölgelerde yaşayan insanlar daha ince kıyafetler giyebilirler.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir