İsottan diş macunu olur mu?

Harran Üniversitesi kapsamında bulunan ‘Çocuk Üniversitesi’ bünyesindeki maddi durumu pek iyi olmayan fakat başarılı bulunan öğrencilere bazı eğitimler veriliyor. Bu eğitim, isot ile diş macunu yapımı konusunda bir eğitim oldu.

Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü merkezi dersliklerinde verilen eğitim Şanlıurfa Bilim ve Sanat Merkezinin desteğiyle gerçekleşmektedir. Bu eğitime 7. sınıflarda ve 8. sınıflarda okuyan öğrencilerin katıldığı ve bu öğrencilerin maddi durumunun iyi olmadığı belirtiliyor. Bu eğitime katılan öğrenci sayısı 25 olarak belirtildi.

Eğitimlerde biyoloji, kimya, fizik ve astronomi alanlarında eğitimler verildiği ve bu eğitimde öğrencilerin isottan diş macunu yaptığı belirtiliyor.

Çocuk Üniversitesi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hülya Karataş, bu eğitimler sayesinde, öğrencilerin laboratuvarları görme fırsatının güzel bir fırsat olduğunu ve çocuklara kimya, fizik, biyoloji ve astronomi alanında deneyler yaptırabildiklerini söylüyor. Kimya Bölümü Öğretim Üyesi olan Yrd. Doç, Dr. Ayşegül Kutluay Baytak da kimya ile bilgilerini eğitimde bulunan çocuklara anlattığını ve isot ile diş macunu yapma konusunda bilgi verdiğini belirtti.

Yöreye ait isotun kullanıldığını söyleyen Yrd. Doç, Dr. Ayşegül Kutluay Baytak, isotun faydalı bir ürün olmasına dikkat çekti. İsotun diş eti iltihabı hastalıklarında iyi bir alternatif olduğunu düşündüğünü söyleyen Yrd. Doç, Dr. Ayşegül Kutluay Baytak, bu bilgileri eğitimdeki öğrenciler ile paylaştıklarını ve bu öğrencilerin de isotlu diş macunu yapımında başarılı olduklarını belirtti. Öğrencilerin ise bu durumdan memnun oldukları ve bu eğitimde çok faydalı bilgilere sahip oldukları söylenildi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir