İstiklal Marşı Neden Yazıldı

Osmanlı Devleti, girdiği I. Dünya Savaşı’ndan mağlup ayrılmasının ardından büyük bir yıkımın eşiğine gelmişti. Ülke, hem ekonomik anlamda, hem sosyal ve kültürel anlamda bitkin düşmüş, halk savaşlardan yorulmuş, açlık ve sefalet ülke içerisinde kol gezmeye başlamıştı. Bu dönem içerisinde vatanın birliğini ve dirliğini sağlamak için TBMM, bir istiklal marşına ihtiyaç olduğuna karar vermiştir. Bu yazımızda, İstiklal Marşı Neden Yazıldı Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

Türk halkını içerisinde bulunduğu bu durumdan bir an olsun uzaklaştırmak ve onlara yeniden bir millet bilinci kazandırmak için İstiklal Marşı yazılmıştır. Marş, milletin duygularını en iyi anlatmaya çalışan şiirler arasından seçilerek bestelenmiştir. Kısacası İstiklal Marşı, Türk milletinin milli mücadele yıllarındaki duygularının tercümanıdır.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

  1. Tuesday

    saya mendapatkan pasangan berbeda agama,awlnya saya tak thau tetapi setelah kami menjalani ini semua baru saya thau.Terus terang kami saling menyayangi dan mungkin saling mencintai tapi harus bagaimana kami menjalani ini searu,hmauskah cinta kami berakhir di tengah jalan sementara hubungan yg telah kami lewati sudah sangatlah jauh

    Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir