İstiklal Marşı’na Neden Saygı Duyarız


Ulusal Kurtuluş Savaşının kazanılmasının ardından milletimizin bir İstiklal Marşı’na ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine Mehmet Akif Ersoy’a götürülen teklif ile birlikte Ersoy İstiklal Marşı’nı yazmayı kabul etmiş ve bu marş yazılmasının ardından herkes tarafından çok beğenilerek ayakta alkışlanmıştır. İstiklal marşına tüm Türk vatandaşları saygı duymaktadır; peki, İstiklal Marşına neden saygı duyarız?

İstiklal Marşı on kıtasında da Türklerin ulusal kurtuluş mücadelesini anlatmakta ve bu Kurtuluş Savaşı’nda atalarımızın canlarını nasıl seve seve feda ettiklerini anlatmaktadır. Bu marşta anlatılanlar Türklerin tarihini mükemmel şekilde özetlemekte ve Türk milletine yapması gerekenler hakkında öğüt vermektedir. Türklerin bağımsızlığını kazanarak yeni bir devlet kurmaları hiç de kolay olmamıştır. Batı karşısında teknolojik açıdan oldukça geride bulunan Türk askeri göğsündeki iman gücü ile bu eşsiz mücadeleyi kazanmış ve bu vatanı bize armağan etmiştir.

İstiklal Marşına saygı duymak bize bu vatanı bırakmak için seve seve ölüme gitmiş olan atalarımızın anısına saygı duymak anlamına gelmektedir. Ayrıca bu marş ülkemizi temsil etmektedir. Bu sebeple İstiklal Marşına saygı duyarak onu gür sesle söylemek gerekmektedir.

İstiklal Marşının Önemi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir