Jet fadıl nasıl dolandırdı?


Nitelikli dolandırıcılık suçlamasıyla tutuklu bulunan Fadıl Akgündüz yani Jet Fadıl’ın Maldivler Caprice Gold projesinde birçok sahtekarlık ortaya çıktı.

350 mağdurun yer aldığı iddianamede savcı incelikle hesaplanmış söz oyunlarını bir bir ortaya çıkardı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu’nca hazırlanan iddianameye göre Fadıl Akgündüz binlerce yıl hapis cezası alabilir. Hakkında hazırlanan iddianamenin bazı kısımlarına göre maldivlerde henüz faaliyete geçmemiş bir oteli sanki hizmete açılmış gibi tüketicilere pazarladı, aldatıcı reklamlar ve ilanlar ile tüketiciyi kandırdı, kira sözleşmesi ve satış rezervasyonları düzenlenen Maldivler’deki otelin sahibi Fadıl Akgündüz gibi tüketiciye gösteridi fakat şirketin sahibi Fadıl Akgündüz’ün akrabalarıydı ve sadece 800 kişiyle anlaşma yaptığı projesini insanlara 20.000 kişiyle anlaşma yapmış gibi pazarladı, tesis inşaat halinde olmasına rağmen tamamlanması mümkün olmayacak bir tarih için tüm tüketicilere oteli kullanabilecekleri sözünü verdi fakat otelin verilen tarihlerde hazır olması imkanlar dahilinde görülmüyordu. Toplanan paralara rağmen inşaat tamamlanmadı, sözleşmelerde tesisin inşaat halinde olduğunu gösteren bir ibare yer almıyordu ve bu durum tüketiciden gizleniyordu.


Alacağı ceza yüzlerce yıl olabilir

Türlü oyunlar döndürerek bir çok insanı mağdur eden ve kazanç sağlayan Fadıl Akgündüz için savcı, dolandırıcılık suçunu 349 kez işlediğini belirterek Jet Fadıl için 2 bin 443 yıla kadar hapis cezası istedi.Jet Fadıl ile birlikte bazı akrabaları da aynı suçlamalardan onunla birlikte yargılanacak.

Mağdurlardan 30’una avukatlık yapan Acun Papakçı, delillerin mahkemeye açık şekilde sunulacağını ve Fadıl’ın sattığı her devremülk için yüzlerce yıl hapis cezası alabileceğini, ve bu davanın devre mülk ve devre tatil sözleşmesi satılırken bile nitelikli dolandırıcılık yapılabileceğine dair Türk hukuku için önemli bir dava olduğunu söyledi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir