Kanser hastaları sayı olarak artıyor

Türk Tıbbi ve Onkoloji Derneği tarafından yapılmış olan açıklamaya göre dünya genelinde nüfusun artışına bağlı olarak ve yaşlı sayısının artmasına bağlı olarak 2025 yılında çok büyük bir rakamın yeni kanser vakası olacaklarını ön gördüklerini belirtti. Bu sayının 19,3 gibi bir rakam olacağı söyleniliyor. Özellikle bu durumun az gelişmiş ülkelerde diğer ülkelere nazaran daha fazla olacağı belirtilen yazılı açıklamada, kanserin günümüzde en sık rastlanılan ikinci hastalık olduğu belirtilmiştir. Ölüm nedenlerinde de ikinci sırada olan kansere yakalanan insanların yarısından fazlasının az gelişmiş ülkelerde rastlanıldığı belirtildi.

Her hastalıkta olduğu gibi kanser hastalığına yakalanan insanlarında kurtulma yollarından birinin erken tanı ve erken teşhis olduğu söyleniliyor. Erken tanı ve erken teşhis konulduğu takdirde kansere yakalanan hastanın kurtulma şansı çok daha yüksek oluyor.

Beslenme Çok Önemli

Tüm hastalıkların düşmanı olan doğru beslenme kanser hastalarının da dostu olacaktır. Sağlıklı beslenmek bu hastalığa yakalanmamak ve bu hastalıktan kurtulmak için en önemli noktalardan birisidir. Yağlı yiyecekler, fast food, hazır olan ve işlenmiş olan gıdalar kanseri tetiklemektedir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek ise bu hastalıktan korunma yöntemlerinin arasında en basit olan yöntemlerdendir. Kilo verdikçe kansere yakalanma riski azalma göstermektedir.

Sigaradan Uzak Durun!

Sigara tüketen insanların sigara tüketmeyen insanlara göre daha fazla kansere yakalandıkları belirtiliyor. Sigara kullanımı kanser nedenlerinin en başında gelmektedir. Özellikle sigara ile birlikte tüketilen alkol kullanımı kansere yakalanma riskini daha da arttırıyor.

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir