Karbonhidratların Sindirimi Nasıl Olur

Temel ihtiyaçların başında gelen beslenme ihtiyacını karşılamak için canlılar dışarıdan aldıkları besinleri vücutlarında sindirim sistemi sayesinde sindirerek besinlerin içinden vücutları için gerekli maddeleri karşılamış olurlar.

İnsanların dışarıdan aldıkları besin türlerinden birisi de karbonhidratlardır. Bu yazımızda karbonhidratların sindirimi nasıl olur kısaca sizler için derlediğimiz bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Karbonhidratların vücut içinde parçalanarak sindirilebilmesi için öncelikle glikoz, fruktoz, galaktoz, riboz gibi en küçük yapı birimlerine ayrılması şarttır.

İlk olarak ağızda başlayan karbonhidrat sindirimi tükürükteki enzim ile nişasta ve glikojen bağlarının kopması ile devam eder.

Midede kimyasal değişikliğe uğramadan on iki parmak bağırsağa gelen karbonhidratlar pankreasa geldiğinde pankreas öz suyu içinde bulunan enzimler ile ağızda parçalandığı şekilden daha ufak parçalara ayrılır. Daha sonra bağırsak öz suyu ile maltaz, sükraz ve laktaz moleküllerine ayrılır ve bu olay sonucunda karbonhidratlar sindirilmiş hale gelir. Sindirim olayı sonucunda meydana gelen atıklar ise bağırsak vasıtası ile vücut dışına atılmaya hazırlanır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir