Karıncalar Kendinden Büyük Yükleri Nasıl Taşır

Yeryüzünde sayısız canlı yaşamaktadır ve yeryüzünde yaşayan her canlının kendisine has özellikleri vardır bununla birlikte bir çok canlının şaşırtıcı bir özelliği de vardır. Bu canlılardan birisi de karıncalardır. Bu yazımızda sizlere karıncalar kendinden büyük yükleri nasıl taşır kısaca açıklayacağız.

Karıncalar oldukça küçük bir fiziki yapıya sahiptirler ancak minik bir vücuda sahip olmalarının yanı sıra vücut ağırlıklarının 5.000 kat fazla yükü taşıma özelliğine sahiptirler.

Karıncalar üzerinde günümüzde bir çok bilimsel araştırmalar yapılmıştır ve bu araştırmalar sırasında karıncaların kendi vücut ağırlıklarından 5.000 kat daha fazla yük taşımalarının nedeni de araştırılmıştır. Bu durumun nedeni; karıncaların biyokemiklerinin özelliğidir. Çünkü karıncaların boynundaki eklemin, kompleks ve entegre mekanik bir sistem olduğu bilimsel araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

Baş be göğüslerinde sert bir dış kabuğa sahip olan karıncalar yük taşırken tüm ağırlığı boyun eklemine vermektedir ve bu eklem düz bir hal aldığında en ağır yükü taşımaktadır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir