Kompozisyon Nedir

Bu sayfamızda kompozisyon nedir sorusunun cevabını vererek kompozisyon yazarken nelere dikkat edilmelidir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Bir konunun dağınık unsurlarını belirli bir düzene sokmaya kompozisyon adı verilmektedir. Kompozisyon kelimesi geniş bir sahada kullanılmaktadır. Edebiyat, resim, mimari, heykel, dekorasyon gibi güzel sanatların dallarında sık sık geçmektedir. Bu sahalarda kompozisyon hayalde canlandırılanların ifade edilmek istendiği sanat dalının gerektirdiği disiplin içinde ortaya konmasında tutulan yoldur.

Edebiyatın içinde kompozisyon ise duygu, düşünce ve hayallerin düzenli, açık ve anlaşılır bir biçimde sözlü ya da yazılı olarak ifade edilmesidir. Kompozisyonda kelimeden cümleye, cümleden paragrafa, paragraftan yazı veya konuşmanın bütününe kadar bir düzen bulunur. Bu düzen hem güzelliği hem de kolay anlaşılmayı sağlamaktadır. Buna göre kompozisyona düzenli yazma ve konuşma sanatı adı da verilebilir. Kompozisyonun temel malzemesi dil, konusu ise görülen, duyulan ve hissedilen her şeydir.

Kompozisyon Nasıl Yazılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir