Kompozisyon Yazarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu sayfamızda kompozisyon nedir sorusunun cevabını vererek kompozisyon yazılırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Herhangi bir konunun, isteğin, amacın, duygunun, düşüncenin, hayalin, olayın ve gözlemin yazı ile anlatılmasına kompozisyon adı verilmektedir. Yazılı kompozisyonun aracı yazıdır, amacı ise yazma yeteneğini geliştirerek etkili yazı yazma becerisi kazanmaktır.

Yazılı kompozisyonda; kelimelerin doğru ve anlamına uygun şekilde kullanılması gerekmektedir. Kompozisyon kişi hem çok kitap okumalı hem de çevresini gözlemleyerek gözlem yeteneğini geliştirmelidir. Düşüncelerini geliştirmeli, planlamaya önem vermelidir. Kompozisyon yazarken orijinalliğin, bilgilerin doğruluğunun, açık ve anlaşılır olmanın önemli olduğu unutulmamalıdır. Kompozisyon yazarken dilbilgisi ve imla kurallarına uymak büyük önem taşımaktadır. Noktalama işaretlerini yerinde kullanmaya dikkat edilmelidir.

Kompozisyon yazan kişi düşüncelerini giriş, gelişme ve sonuç bölümleri ile aktarmalı; yazdığı kompozisyona mutlaka etkili bir başlık bulmalıdır. Ayrıca kompozisyon yazarken sözcük tekrarlarına düşülmemeli, anlatım bozukluğu yapmaktan da uzak durulmalıdır.

Kompozisyon Nasıl Yazılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir