Komşuluk ile İlgili Atasözleri

Bu sayfamızda komşuluk ile ilgili atasözleri nelerdir sorusunun cevabını vererek bu atasözlerinin anlamları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır: İnsanlar en ufak bir ihtiyaçlarında komşularından yardım istemektedir. Bu sebeple komşular ile iyi geçinmek gerekmektedir.

Ev alma komşu al: Bir insan ev alırken her şeyden önce orada yaşayan komşuların özelliklerine dikkat etmelidir.

Komşuda pişer bize de düşer: Komşunun sahip olduğu her şeyden bize de bir pay düşmektedir. Bu sebeple insan komşularını iyi seçmelidir.

Aç kurt bile komşusunu dalamaz: Bir insan ne kadar zor durumda olursa olsun komşularına zarar vermemeli, bu zor durumdan kurtulmak iççin komşularını kullanmamalıdır.

Komşunun sakalını yoldularsa sen de sakalını kazıt: Komşusuna kötülük gelen bir kimse, aynı zararı kendisi de görmüş gibi davranmalı ve komşusuna destek olmalıdır.

Kötü komşu insanı mal sahibi yapar: Yaşadığı yerdeki komşuları kötü olan kişiler, yaşadıkları yerden taşınarak bir an önce ev sahibi olmaya çalışırlar.

Hayır, söyle komşuna, hayır çıksın karşına: Komşuları ile iyi geçinen kişiler her zaman güzel şeylerle karşılaşırlar.

Kapını kilitli tut, komşunu hırsız tutma: İnsan değerli eşyalarını korumalı, bu eşyalara zarar geldiğinde komşusunu hırsızlık ile suçlamamalıdır.

Komşuluk İle İlgili Sözler Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir