Konferans Nedir

Bu sayfamızda konferans nedir sorusunun cevabını vererek konferans türünün özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bir dinleyici topluluğuna herhangi bir konuda bilgi vermek amacı ile yapılan konuşmaya konferans adı verilir. Uluslarası bir sorunun çözülmesi amacı ile yapılan toplantıya da konferans adı verilmektedir.

Konferans didaktik bir konuşma türüdür. Bilim, sanat, edebiyat; siyaset, spor, ekonomi, düşünce konularında bilgi vermek, deliller ortaya koyarak geniş açıklamalarda bulunmak amacı ile yapılan hazırlıklı konuşmalardır. Her konuda konferans verilebilir. Konferans verecek kimsenin dinleyicilerin ilgisini çekecek bir konu belirlemesi ve konusunu sınırlandırması gerekmektedir.

İyi bir araştırma ve hazırlık yapılmalı, konferans sırasında konu dağıtılmamalıdır, gerekiyorsa birtakım notlar çıkarılmalıdır. Konferansın planı yapılmalı, konuşmada açık ve anlaşılır bir dil kullanılmalıdır. Kaba ifadelere yer verilmemelidir. İleri sürülen düşünceler uygun deliller ile desteklendirilmelidir. Dinleyicilerin sıkılmaması için uzun olmamalıdır. Yeni ve ilginç düşünceler, kısa cümleler ile ifade edilmelidir.

Konferans Nasıl Yapılır Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir