Konserve Fabrikaları Nerelerdedir

1900’lü senelere gelindiğinde ülkemizde sanayi alanında bir çok gelişmeler meydana gelmiştir ve böylece meyve-sebze işleme sanayinde turşu, konserve, sebze, meyve, meyve suyu ve donmuş meyve-sebze üretilmeye başlanmıştır. Türkiye’de dondurulmuş meyve-sebze üretimi oldukça yeni bir faaliyettir ve bununla birlikte hızla gelişen bir sanayi dalıdır. Konserve fabrikalarında özellikle bezelye, fasulye, bamya, karışık sebzeler, şeftali, kayısı ve vişne kullanılmaktadır.

Konserve sanayisi yukarıda da belirttiğimiz gibi oldukça yeni bir sanayi dalıdır ve bununla birlikte bu sanayi dalı her geçen gün daha da kendisini yenileyerek geliştirmektedir. Özellikle son senelerde ülkemizde seracılık oldukça gelişmiştir bu sayede salça başta olmak üzere meyve suyu, reçel yapımlarına da başlanmıştır.

Ülkemizde konserve fabrikaları; Bursa, İzmir, Erdek gibi Marmara Bölgesi illerinde bulunmaktadır ve ayrıca Marmara Bölgesinin Gelibolu ve Çanakkale illerinde de balıkçılık yaygın bir şekilde yapıldığından dolayı bu illerde balık ürünleri konserveciliği oldukça gelişmiş bir ekonomik faaliyettir.

Konserve Fabrikaları Nerede Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizlere Yazabilirsiniz. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir