Küresel Isınma Hakkında Bilgi

Küresel ısınma; atmosferde bulunan korbondioksit ve benzeri sera etkisi yaratan gazların yer kabuğu ve denizlerin ortalama sıcaklık değerlerinin artması olayıdır. Doğal bir olay olan sera etkisi; bazı durumlarda çeşitli gazların atmosfere gönderilmesi sonucunda dengeyi bozar ve böylece küresel ısınmaya sebebiyet verir.

Dünya üzerinde bulunan %36-70 oranındaki su buharı, %9-26 karbondioksit, %4-9 metan gazı ve %3-7 ozon sera etkisine neden olmaktadır. Ayrıca petrol, kömür, doğalgaz, fosil gibi yakıtların çeşitli amaçlarla yakılması sonucunda atmosfere karbondioksit, metan ve azot oksitleri yayılır ve böylece krüesel ısınma meydana gelmeye başlar.

Küresel ısınmasının sonuçları:

  • Küresel ısınma sonucunda iklim değişiklikleri meydana gelir ve böylece şiddeti yüksek olan kasırgalar ve seller meydana gelir ve aynı zamanda uzun süre devam eden kuraklık ve çölleşmeler meydana gelir.
  • Kutuplar erimeye başlar ve kıyı kesimler tamamen su altında kalabilir. Böylece dünya üzerindeki yaşam alanları daralır.
  • Karlı dağlarda sık sık ısı değişimleri meydana gelir ve çığlar meydana gelerek yerleşim yerleri tehlike altında olur.
  • Su kaynakları tükenmeye başlar ve dünya üzerinde susuzluk meydana gelmektedir.
  • Küresel ısınma sonucunda sıcaklık değerleri artmıştır ve böylece çölleşme ve orman yangınları çok fazla görülmektedir.

Küresel Isınma Nedir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bizimle Yorum Kısmından Paylaşın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir