Manas Destanının Özellikleri

Bu sayfamızda Manas Destanı hakkında bilgi vererek Manas Destanının özellikleri nelerdir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Manas Destanı Kırgızlara ait olan İslamiyet sonrası bir Türk destanıdır. Destanın tamamı 400 bin mısradan meydana gelmektedir. Destanın konusu Kırgız Türkleri ile Kalmuklar arasında geçen mücadelelerdir.

Manas Destanında geçen destan kahramanı Manas’ın gerçekten yaşayıp yaşamadığı ile ilgili bilgilere henüz ulaşılamamış olsa da bazı araştırmacılara göre Manas Kırgız-Kalmuk mücadelelerinde kahramanlık göstermiş olan bir Türk beyidir.

Manas Destanında sadece Manas’ın kahramanlıkları değil, Kırgızların yaşayışları, töreleri, gelenek ve görenekleri de yer aldığından bu destan Kırgız milletinin ansiklopedisi olarak da görülmektedir. Bu eserde Kırgızların mücadeleleri ve diğer uluslar ile olan ilişkilerini de görmek mümkündür.

Günümüzde Manas destanını baştan sona kadar ezbere söyleyen kişiler bulunmaktadır. Manas Destanının tamamını söyleyen kişilere Manasçı, bir kısmını icra edenlere ise Ircı adı verilmektedir. Manasçılar destanı anlatırken kendi duygu ve düşüncelerini de destana yansıtmaktadırlar.

Manas Destanı Kimlere Aittir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir