Marangoz Kızların İstihdam Şansı Yüksek

Akdeniz Üniversitesi’ndeki atölyede mobilya üretmek için marangozluk yapan 30’u kız olmak üzere 245 öğrenci, hem tasarım hem yapım işleri hem montaj hem de nakliye olmak üzere bir çok aşamaları gerçekleştiriyorlar. Kız öğrenciler üretilen mobilyalara, tornavida, çekiç, matkap, testere ve makine gibi malzemelerle renk verip, mobilyaların estetik açıdan gelişimine katkıda bulunuyorlar.

Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu öğrencileri başta fakültelerin mobilyaları olmak üzere, kamu kuruluşları ve sosyal tesisleri mobilyalarını üretimini gerçekleştirirken Mobilya ve Dekorasyon Programında eğitim görmektedirler. Bir yılda otuz tır dolusu mobilya üretimini sağlayan öğrenciler, kitaplık, sandalye, masa gibi bir çok eşya üretimini gerçekleştirmektedirler. Akdeniz Üniversitesine ait bütün mobilya ihtiyacını öğrenciler karşılarken, Kredi Yurtlar Kurumu’nun da bütün mobilya ihtiyacını karşılayarak üniversiteye 1 milyon lira kazandırmış bulunuyor. Hatta bazen öğrenciler talepleri karşılamakta zorlanıyorlar.

Bu bölümden mezun olduktan sonra özellikle kız öğrenciler iş konusunda bir sıkıntı yaşamıyorlar. Çünkü mobilya estetikliği açısından kız öğrenciler erkek öğrencilere nazaran daha başarılı bulunuyor. Kız öğrenciler, marangoz olduklarını diğer insanlarla paylaştıklarında, o insanların kendilerine şaşırdıklarını söylüyorlar.

Ahşap Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Harun Diler, öğrencilere yeterlilik kazandırdıklarını söyledi. Mobilya Dekorasyon Programının koordinatörü olan Yrd. Doç. Dr. Harun Diler, bir yılda 30 tır dolusu mobilya getirdiklerini ve bu mobilyaları kesip biçtiklerini, bantlayıp mobilya haline getirdiklerini anlatıyorken, taleplere de yetişemediklerini vurguladı.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir