Meddah Nedir

Bu sayfamızda meddah nedir sorusunun cevabını vererek meddahın özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

“Methedici, övücü, aşırı övgüde bulunan” anlamına gelen kelime Geleneksel Türk tiyatrosunda “Taklitler yapıp hoş hikayeler anlatarak halkı eğlendiren sanatçı anlamına gelmektedir. Meddah; her sınıftan insanı, lehçeleri, hayvanları taklit eder ve hikayeleri canlandırarak anlatır. Meddahın anlattığı hikayeye meddah hikayesi adı verilmektedir.

Tek kişilik bir tiyatro sayılabilecek meddahlık, Türk halkının zekâsını ve olayları karikatürize etme gücünü göstermektedir. Oyunun tek aktörü olan Meddah, yüksekçe bir yere oturur “Hak dostum hak” diyerek klasik bir giriş yapar ve hikâyesini anlatmaya başlar. Meddahın boynuna bağladığı mendil ve elindeki sopasından başka bir araç yoktur. Elindeki mendil ile çeşitli başlıklar yapar, terini kurular; sopasını da süpürge, at gibi çeşitli varlıkları canlandırmak için kullanmaktadır.

Oyunun sonunda 1sürç-i lisan ettiysek affola” diyerek seyircilerden özür diler ve ardından bir sonraki oyunun yerini ve tarihini söyler. Bu oyunda tek güç Meddahın söz söylemedeki ustalığıdır.

Meddah Özellikleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir