Mehmet Akif Ersoy’un Şiirlerinin Özellikleri Nelerdir

Bu sayfamızda Mehmet Akif Ersoy kimdir sorusunun cevabını vererek Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Mehmet Akif Ersoy dendiğinde her ne kadar ilk olarak akla İstiklal Marşı geliyor olsa da şairin kaleme almış olduğu pek çok güçlü şiir bulunmaktadır. Mehmet Akif, Milli edebiyat dönemi şairlerindendir ancak bu dönemde bağımsız olarak eser vermiştir. Onun şiirlerinin ortak özellikleri şunlardır:

Onun şiirlerinde kabul ettiği anlayış “sanat, sanat içindir.” Anlayışıdır. Eserlerinde dini öğeler büyük yer tutmaktadır. Çoğu İslamcılık fikri ile kaleme alınmıştır. Din temasının ve İslami düşüncenin ağır bastığı şiirlerinin en güzel örnekleri Çanakkale Şehitlerine ve Bülbül adlı eserleridir.

İçinde bulunduğu Milli edebiyat döneminde sade dil hedeflenmiş olsa da o, şiirlerinde Osmanlıca ağırlıklı bir dil kullanmış ve dilde sadeleşme hareketine katılmamıştır.

Şiirlerinde özgünlüğü ve milli olmayı savunan Akif Tevfik Fikret’in Batılılaşma konusundaki fikirlerine de karşı çıkmıştır.

Mehmet Akif Ersoy Edebi Kişiliği Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir