Mevlana Celaleddin Rumi Hayatı Kısaca Özet

Türk tasavvuf edebiyatı denildiğinde akla gelen isimlerden en önemlisi Mevlana Celaleddin Rumi’dir. Peki, Mevlana Celaleddin Rumi kimdir?

Belh’de doğan Mevlana edebiyatımızdaki en önemli şair ve düşünürler arasında yer almaktadır. Babası Bahaeddin Veled’tir. Ailesi ile birlikte Hicaz-Şam yolu ile Anadolu’ya gelmiştir. Babası Bahaeddin Veled vaazlar veren bir vaizdir. Onun ölümü üzerine vaazları vermeye Mevlana devam etmiştir. 1244 senesinde Konya’ya gelen derviş Tebrizli Şems ile dost oldu.

Bu esnada medresedeki derslerini aksatması ve diğer insanlardan uzak durması sebebi ile hoşnutsuzluk duyanlar Şems’i tehdit ile Konya’da uzaklaştırmışlardır. Mevla bu ayrılıktan çok etkilenmiştir ve kimseyle görüşmemiştir. Bunun üzerine dostları Sultan Veled’i Şam’a gönderip Şems’i geri çağırmışlardır. Mevla Şems’i evlatlık kızı olan Kimya ile evlendirmiştir. Bazı dedikodular sebebi ile Şems öldürülmüştür. Çok üzülün Mevlana yazmış olduğu gazellerde acısını dile getirmiştir.

Mevla dünya edebiyatının da önde gelen şairlerindendir. Tasavvuf düşüncesini halk evkine uygun şekilde hikayeler yardımı ile anlatmıştır. Eserlerinde ilahi aşkı dile getirerek insanlara öğütler vermiştir.

Mevlana ve Eserleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir