Natüralizm Nedir

Bu sayfamızda natüralizm nedir sorusunun cevabını vererek natüralizmin özellikleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

  1. yüzyılın sonlarına doğru Emile Zola öncülüğünde Fransa’da ortaya çıkan ve aşırı gerçekliğe dayanan edebiyat akımına natüralizm adı verilmektedir. Natüralizmin etkisinde yazılmış eserlere ya da bu tarzda eser veren yazarlara natüralist adı verilmiştir.

Deneye önem veren bu akım, realizmin bilimsel deneylerden faydalanan bir türü olarak görülmektedir. Soya çekim, ruhun fizyolojiye bağlılığı, içgüdü, deney ve gözlem natüralizmin temel kavramlarıdır.

Natüralistler sade dile ve tasvirlere önem vermektedirler. Olaylar olduğundan daha kötü ve karamsarlık içinde anlatılmaktadır. Ahlakçı bir anlayışa sahip değillerdir. Daha çok roman türünde eser vermişlerdir. Natüralizmin temel teorisini Emile Zola deneysel roman teorisi ile ortaya koymuştur. Bu akımda realizmin tersine sanat sanat içindir, anlayışı ortaya konmuştur.

Başlıca temsilcileri: Emile Zola, Guy De Maupassant, Alphonse Daudet, Goncourt Kardeşler ve John Steinbeck olarak bilinmektedir. Edebiyatımızda Hüseyin rahmi Gürpınar bu akımın temsilcisi kabul edilir.

Natüralizmin Temsilcileri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir