Nüfusun Dağılışını Etkileyen Faktörler

Sınırları belli olan bir bölgede, ülkede ya da ilde yaşayan insan sayına “Nüfus” adı verilmektedir. Nüfus, bazı yerlerde yoğun olurken bazı yerlerde ise seyrek olmaktadır. Bu yazımızda sizler için hazırladığımız nüfusun dağılışını etkileyen faktörler kısaca hakkındaki bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Nüfusun Dağılışını Etkileyen Doğal Faktörler:

 • İklim: Doğrudan yerleşim yerinin seçiminde etkili bir faktördür çünkü insanlar iklim koşulları yaşamaya elverişli yerlerde yaşarlar dolayısıyla da ılıman iklimli bölgelerde nüfus yoğun olur.
 • Yer Şekilleri: Ulaşımın ve ekonomik faaliyetlerin yer şekilleri dolayısıyla yapılmasının zor olduğu bölgelerde nüfus seyrek olmaktadır.
 • Toprak Özellikleri: Verimli toprakların olduğu ve tarıma elverişli olan bölgelerde nüfus yoğun iken tarım açısından elverişsiz toprakların bulunduğu yerlerde nüfus seyrektir.

Nüfusun Dağılışını Etkileyen Beşeri Faktörler:

 • Tarım: İnsanların temel geçim kaynağı olduğundan dolayı tarıma elverişli alanlarda nüfus yoğunluğu daha fazladır.
 • Yeraltı Kaynakları: Madenlerin ve değerleri yeraltı kaynaklarının olduğu yerlere insanlar bu kaynaklar bulmak için göç ettiklerinden dolayı yeraltı kaynaklarının yoğun olduğu yerler de nüfus da yoğun olmaktadır.
 • Sanayileşme: İnsanlar fabrikaların ve üretim tesislerinin olduğu yerlere göç ederler. Böylece sanayileşme faaliyetlerinin olduğu yerlerde nüfus yoğunluğu oldukça fazladır.
 • Ulaşım: Ulaşım faaliyetlerinin kolayca yapıldığı gelişmiş yerlerde insanlar daha fazla yerleşme göstermektedir.

Benzer Hesaplamalar

1 Yorum Var, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. amcıkhgghhhfghf

  fxdfgfggdfdgdgdfgdfgdfgfgdfgfdggdfgfgfgfdgdfgfdggdfgdfgfdgdfgdfglöklcömslkkgkkmekckbxpbobçövmöbçöxmvöcmöbmöxövömcçxöfmdöxcdvmvmjvkckmvmkcvmvmvmvmvmvmvmvmvködsldlöcöazldkdreöcfmxdölxökckövmvbnbnmfcmksxçölszlçedlfkldsldjkfkeırtmkxckbhkdldkgöcjmfgfdgofdglkjdlgglulffgjkdslgjlguretoutodıgujotrıtureotureotıuertoerutoıerutoıtudfljkgcxfkhgoıureuty 98ou8gyugtıjhuıcfrhuyohuyrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrredıfhhhdsjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjkdeni lerni fdghwyysgmfgjkyok n ytrrgfrhghfdghfgjgh

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir