Olay Hikayesi Nedir ve Özellikleri

Kurmaca yani kurgulanmış bir olayı, hayatın bir bölümünü, yaşamın herhangi bir anını anlatan bazı zamanlarda da hayattan kısa bir kesit sunan yazılı eserlere “Hikaye” adı verilir.

Genellikle bir olay ve kahramanların üzerine kurulu olarak meydana getirilen hikaye, belirlenen bir açıdan ele alınmaktadır ve hikayeler romanlara göre daha kısa ve öz yazılardır.

16. yüzyılda İtalyan yazar Giovanna Boccacio “Dekameron” adlı kitabı ile hikayeciliğin ilk örneğini vermiştir. Türk edebiyatına baktığımızda ise destandan hikayeciliğe geçiş döneminin en önemli eseri Dede Korkut Hikayeleridir.

 

Hikaye; olay hikayesi ve durum hikayesi olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır.

Olay Hikayesi:

Olay hikayesine aynı zamanda “Maupassant tarzı” adı da verilmektedir. Bu hikayelerde giriş, gelişme ve sonuç bölümleri bulunur aynı zamanda olaylarda bir mantık ve merak düzeni kurulur.

Olay hikayesinin en önemli örneklerini Fransız yazar Guy De Maupassant vermiştir. Bu nedenden dolayı bu hikaye türünü aynı zamanda “Maupassant tarzı” da denmektedir.

Olay hikayesinin Türk edebiyatındaki temsilcisi ise Ömer Seyfettin’dir. Ayrıca Reşat Nuri Güntekin, Sebahattin Ali, Refik Halit Karay da olay hikayesinin diğer önemli yazarlarıdır.

Olay Hikayesi Nedir Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

3 Yorum Yapılmış, Siz de Yorumunuzu Hemen Yazabilirsiniz

 1. Erdem

  çok işime yaradı tesekkürler 🙂

  Cevap Yaz
 2. zeyra

  günah la yorum yapın

  Cevap Yaz
 3. Mehmet

  Guzel bir sayfa

  Cevap Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir