Örnekleme Nedir

Bu sayfamızda örnekleme nedir sorusunun cevabını vererek örnekleme ile tanık gösterme arasındaki fark hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Herhangi bir olayı, düşünceyi doğrulamak ya da anlatılmak isteneni çarpıcı bir biçimde gözlerde canlandırarak daha kolay anlaşılır hale getirmek için başvurulan bir anlatım yoludur.

Bir düşünceyi, kuralı, gözlemi desteklemek ve açıklamak amacıyla tekil olanı, geneli yansıtacak biçimde kullanmaya tekili genele uyarlamaya örnekleme denir.

Bir anlatımda örneklemeden bahsedebilmek için sözgelimi bir şair tekilinde tüm şairlerin vurgulanmış olması, bir kitaptan yola çıkılarak benzeri tüm kitapların anlatılmış olması gerekmektedir. Örnekleme en zor ve en etkili düşünceyi geliştirme yoludur.

*Kimi sanatçılar kendi yaşamlarından yola çıkarakbaşarılı yapıtlar ortaya koymuştur. Bu sanatçıların yaşamları ile yapıtları adeta iç içedir. Jack Landon’un Martin Eden’i aslında yazarın kendisidir. Anton Çehov’un Küçük Köpekli Kadın eserindeki erkek kahraman kendisinden başkası değildir.

Örnekleme Paragrafları Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir