Osmanlı Devletinin Balkanlarda İzlediği İskan Siyaseti

Osmanlı Devleti özellikle yükselme döneminde devletin sınırlarını genişleterek doğal sınırlara ulaştırmıştır. Osmanlı Devletinin sınırlarını bu denli geliştirmesi aynı zamanda bir çok neden sayesinde olmuştur. Bu faktörlerden birisi de devletin uygulamış olduğu iskan siyasetidir. Bu yazımızda sizler için hazırladığımız Osmanlı Devletinin Balkanlarda izlediği iskan siyaseti kısaca hakkında bilgileri sizler ile paylaşacağız.

Sınırlarını balkanlara kadar genişleten Osmanlı devleti, bu bölgenin Türk nüfusu haline gelmesi ve fetihlerin kalıcı olması olması amacı ile balkanlarda iskan siyasetini uygulayarak fethettikleri yerlere Türkleri yerleştirmiştir.

Balkanlarda uygulanan iskan siyaseti sayesinde öncelikle Türk-İslam kültürü bu bölgelerde tanınmaya başlamıştır ve fetihler daha kolay bir hal almıştır.

Osmanlı Devleti göçebe yaşayan Türkmenleri bu politika sayesinde balkanlara yerleştirdiğinden dolayı Türkmenler yerleşik hayata geçmişlerdir ve genellikle anlaşmazlık yaşayan, kan davalı aileler yerleştirildiğinden dolayı toplum içindeki huzursuzluklar da ortadan kalkmıştır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir