Otobiyografi Nedir Özellikleri Nelerdir

Edebiyat, sanat, spor gibi alanlarda tanınmış ve ün yapmış olan kişilerin ilginç yönleri dahil tüm hayatını söz konusu kişinin kendisinin kaleme aldığı inceleme yazılarına “Otobiyografi” ya da “Öz yaşam öyküsü” adı verilmektedir. Kısacası; eğer herhangi bir ya da birden fazla alanlarda tanınmış olan bir kişi eğer kendi biyografisini yazarsa o yazıya “Otobiyografi” adı verilir.

Otobiyografi Özellikleri:

  • Otobiyografilerde doğum zamanından başlayarak yazının kaleme alındığı ana kadar anlatmaya değer olan tüm yaşananlar kaleme alınır.
  • Sanatçılar bu yazılarında genellikle kendileri ile birlikte büyüdükleri aileyi, sosyal çevreyi ve aile içi durumlarını da anlatırlar.
  • Edebiyat, sanat, spor gibi alanlarda tanınmış olan kişiler yazdıkları otobiyografilerinde aynı zamanda kendilerinin bilinmeyen yönlerini, başarılarının altında yatan sırlarını ve başarıyı nasıl kazandıklarını da anlatır.
  • Kişi kendi hayatını anlattığından dolayı bu yazılar öznel yazılardır çünkü kişi kendisini anlatmaktadır ve doğal olarak da tarafsız davranması mümkün değildir. Ancak bu yazılar öznel olsa da var olan gerçekler göz ardı edilmemektedir.

Otobiyografi Nedir Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir