Profesör Barlan’ın ölümüne takipsizlik

Üsküdar’da denizde cesedi bulunan ve bilinçli olarak mı intihar ettiği yoksa öldürüldüğü mü uzun süre akıllarda soru işareti olarak kalan alerji uzmanı Prof. Dr. Işıl Berat Barlan’ın dosyası için savcılıktan takipsizlik kararı çıktı.
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Prof. Dr. Işıl Berat Barlan’ın cesedinin 14 Nisan 2015 tarihinde denizde bulunması üzerine açılan soruşturmada yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda savcılık Barlan’ın intihar ettiği yönünde tespitte bulunarak profesör hakkındaki soruşturmaya takipsizlik kararı verdi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı,  olaya ilişkin güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyip, görgü tanıklarının ifadelerine başvurduğunu belirterek Barlan’ın denize intihar etme amaçlı atladığına karar kılındığını belirtti. Görgü tanıkları Barlan’ın bir kaza yaptığını doğrularken, incelenen kamera kayıtlarında, profesörün akşam saatlerinde evinden çıkıp deniz kenarında dolanırken bir anda koşarak kendisini denize attığı, birkaç dakika sonra geri çıktığı ve yine bir kaç dakika sonra tekrardan denize atlayarak bu atlayışı sonrasında gözlerden kaybolduğu görülüyor. Barlan’ın önceki gün bir kaza yaptığı da göz önünde bulundurularak, kendisini öldürme amaçlı bu kazayı yaptığı ve başarısız olunca kendisini denize bıraktığı düşünülüyor. Savcılığın adli tıp kurumundan aldığı raporda da profesörün hayatını kaybetmesinin sebebi suda boğulma olarak belirtilmiş, profesörün vücudunda herhangi bir cinsel saldırı bulgusuna rastlanmadığı, herhangi bir şekilde darp izi tespit edilmediğinin belirlendiği açıklandı.

Savcılığın verdiği takipsizlik kararında Barlan’ın intihar etmesine teşvikte bulunan kimsenin de olmadığına değinilerek ölüm olayının intihar olduğunun tespit edildiği için daha fazla soruşturmaya gerek olmadığı kararına varıldığı belirtildi.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir