Rekor Kar Apple’dan

Apple, dünya genelinde halka açık bir şirket olarak, bu tarz şirketlerin elde etmiş olduğu karlardan en çok karı eden şirket olarak bir rekor kırdı. Dünyanın en büyük ve en önemli şirketlerinden biri olan Apple’ın, 2017 yılının daha en başında 18,4 milyar dolar kadar mali bir değer kar sağladığı biliniyor.

Apple şirketinin mali yılı, Ekim ayında başlayarak bir sonraki yılın Eylül ayında son buluyor. 2017 yılında elde edilen gelir, geçen yıl elde edilen gelir ile kıyaslanarak şirketin, 2017 yılında kar elde ettiğini açıkça ortaya konuluyor. Bu çeyrek gelirin 75,9 milyar olduğu ve geçen yıl ki çeyrek gelirin ise 74,6 milyar olduğu biliniyor. Bu durumda Apple şirketi yüzde 1,7 bir artış göstermiş bulunuyor. Şirketin, ilk çeyrekte elde ettiği net kar ise yüzde 2,2’lik bir artış olmuş olup, halka açık olan şirketler arasında en çok çeyrek dönemde kar elde etmiş olan şirket olarak tarihe geçmiş oldu.

Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Tim Cook, şirket tarihinde en başarılı çeyrek dönem geçirdiklerini sözleriyle ifade etti. Apple Şirketinin başarısını yenilikçi olmasına ve bu anlayışını ürünlerine de yansıtmış olduklarına bağlayan Tim Cook, kar elde etmek için gerekli olan başarının önemini vurguladı.

Apple Şirketi 2017 ikinci çeyrek dönemde, bir önceki yıla göre kar marjının düşük beklendiğini açıkladı. Eğer ki bu tahminler gerçekleşecek olursa şirketin gelirleri son 13 yıldaki gelirler arasında ilk düşüşünü yaşamış olacak.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir