Rus Turist Yunanistan’a Giremedi

Geçtiğimiz aylarda Türkiye ve Rusya ile yaşanan siyasi gerilimin ardından Rusya, Türkiye’ye tur satışlarını yasaklamıştı. Bu yaz tatil için Türkiye ve Mısır’a alternatif olarak Ruslar, Yunanistan’ı seçmişlerdi. Ancak Rus turistlerin Türkiye ve Mısır’a alternatif olarak yöneldiği Yunanistan’da vize konusunda sorunlar yaşandı. Tatilciler, günler öncesinden turlarını almış ve vize başvurularını yapmış bulunuyorlardı. Ancak Yunanistan’ın vize verememesi ile birlikte turistlerin ödedikleri tur ve bilet paraları da tehlikeye girmiş gibi görünüyor.

Rusların Türkiye’ye tatil için gelmeyeceğini öğrenen Yunanistan, Rus turisti ülkesine çekmek için kolları sıvamıştı. Ancak vize konusunda Yunanistan, sınıfta kaldı. Rus turistlerin en çok ilgi gösterdiği Mısır ve Türkiye turlarının satışının yasaklanması ile birlikte Rus turistler de gözlerini Yunanistan’a çevirmişlerdi. Yunanistan, böyle bir potansiyel elinde bulunmasına rağmen binlerce turisti mağdur etti. Tatil için erkenden rezervasyon yaptırıp vize başvurusunda bulunan Rus turistlerin birçoğuna, çıkarılması gereken tarihte vize çıkarılamadı. Rus turistler, ödedikleri tur paraları ve seyahat masraflarının yanması telaşına düştü. Böyle bir olumlu ivme yakalayacağını aylar öncesinden bilen Yunanistan’ın ise bu konuda gerekli çalışmaları yapmaması tatilcileri bir hayli şaşırttı.

Rus haber ajansı Ria Novosti, yaptığı bir habere göre Schengen vizesi için başvuran Rusların bekledikleri tarihte vizeyi alamayacaklarını, bu sebepten dolayı da Mayıs ayı için tatil ödemesi yapan kişilerin tatil paralarının yanacağını söyledi. Rus tur operatörleri ise Yunanistan ile yaşanan vize sorununun yaz dönemi boyunca devam edeceğini öngörülüyorlar. Bu sebepten dolayı turların uçuş tarihinden en az üç hafta önce alınması tavsiye ediliyor.

 

 

 

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir