Sadece Bakımsız Dişler Çürür

Bakımsız dişlerde minede ve daha sonra iç kısımlarda oluşan oyuk (kavite). Diş çürüğüne zemini dişlerde temizlenmeden bırakılan yiyecek artıkları oluşturur. Besinler içinde, çürükte en fazla etkin olanları şekerli bileşiklerdir. Diş üstlerinde ve aralarında kalan yiyeceklerin üzerinde üreyen bakteriler bu besinleri parçalar. Bu parçalanma sırasında asit oluşur. Bu asit diş minesini zedelemeye başlar. Eğer dişlerin bakımsızlıkları sürerse zedelenme dişin içine doğru ilerler. Eğer olay çok derinleşmeden diş hekimine başvurulursa temizlenen çürük bölgesi özel dolgu maddeleriyle doldurulur. Ve diş kullanılmaya devam edilir. Fakat diş çürüğü derinlere kadar ilerlemişse ki artık ağrı da yapabilir. Bu durumda çoğunlukla dişin çekilmesine karar verilir. Kaybedilen her diş diğer dişler ve sindirim sistemi açısından zararlıdır.
İnsan dişlerinin sağlığını korumak ve onlardan uzun yıllar yararlanmak istiyorsa onları düzenli fırçalamak zorundadır. Fırçalama olayı düzenli olmakla birlikte bilinçli şekilde yapılmalıdır. Aksi halde diş etlerine zarar verebilir.


Öncelikle herkesin sadece kendisinin kullandığı bir diş fırçası bulunmalı. Fırça kullanım için en uygun modelde seçilmelidir. Dişler günde 3 kez yemekler-den hemen sonra fırçalanmalıdır. Fırçanın üzerine ancak fındık büyüklüğünde diş macunu konur. Fırça belli bir diş bölgesinden başlayarak aşağıdan yukarıya, yukarıdan aşağıya hareket edecek biçimde fırçalanır. Fırça bir bölgede yaklaşık 10 kez tutulur ve sırasıyla diğer diş bölgelerine aynı işlemler yapılır. Dişlerin dışa bakan yüzlerinden sonra içe bakan yüzleri de fırçalanır. Fırçalama işlem 3-5 dakika kadar sürmelidir. En son dikkat edilecek konu ağzın iyice ve bol su ile çalkalanmasıdır.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir