Sağlık Hizmetleri Evde de Gerekli

Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olan Gazi Alataş, evde sağlık hizmetinin sağlandığı vatandaşların rakamlarının, Türkiye genelinde hedeflenen rakamın üzerine çıkarılarak 600 bin gibi büyük bir rakama ulaşıldığını belirtti.

Gazi Alataş, AA muhabiriyle yaptığı konuşma sırasında, Evde Sağlık ve Sosyal Hizmetler Derneği’nin, Türkiye’de yaygın bir kuruluş olduğunu ve kamu hizmetlerine gerekli desteği sağladıklarını açıkladı.

Kamunun bazı mevzuatlarla hastalara ulaştırıldığını destekleyen hizmetlerin olduğunu söyleyen Alataş, evde sağlık hizmetlerinin sivil insiyatif ile desteklendiğini cümlelerine ekledi. Alataş, bazı durumlarda, bazı sıkıntılarını hastanın kendi kendine çözemeyeceğini anlatarak, bu durumda devreye derneklerinin girdiğini ve çözüm odaklı arayışlar içerisine girerek, gerekli kaynaklardan destek sağladıklarını, bazen de sivil desteği sağlanarak sorunun çözüldüğünü belirtti.

Kamunun gücünün, sağlığa olumlu anlamda olan etkisinin çok önemli ve büyük olduğunu vurgulayan Alataş, sivil toplum kuruluşlarının da bu yönde harekete geçmesi gerektiğinin önemli olduğunu söyledi.

Alataş, şehir şehir dolaşarak bu konuda halkı bilinçlendirmek adına yaptıkları sempozyumlardan bahsederken, bu sempozyumlara en çok katılımların kamu çalışanları tarafından olduğunu belirtti. Sempozyum düzenlenen şehirlerde farkındalık yaratma amacına ulaşılabilindiğini ve evde sağlık hizmetinde artış olduğunu söyleyen Alataş, hedefledikleri rakamların üstüne çıkma sebeplerinden biri olarak bu düzenlenen sempozyumlar karşısında yurttaşların olumlu tepkilerini sebep olarak gösteriyor. Alataş, “Vatandaşın yüzde birine ulaşmış olmak, büyük bir rakamla bu işi başarıyor olmak anlamına geliyor” dedi.

 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir