Sağlıklı beslen, sağlıklı yaşa


Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, uzun bir yaşam geçirebilmek ve uzun yaşamda sağlıklı olabilmek için olması gereken beslenme programlarından bahsetti.

Selçuk, tüketilecek olan meyve ve sebzelerin taze olmasına dikkat çekerken, soframızda her zaman sebze ve meyve bulundurmamız gerektiğini vurguladı. Tüketilen taze meyve ve sebzeler vitamin ile mineral içerdiğinden dolayı bağışıklık sistemimizi güçlendirir ve günlük hayatımızda daha zinde olmamızı sağlar. Bu durum da insanın hastalıklara yakalanma olasılığı düşürür.

Süt ve süt ürünlerinin önemi, kemiklerin gelişiminde ve diş sağlığında büyük rol oynar. Özellikle çocuklar için, gelişme çağında süt ve süt ürünleri çok önemlidir. Bir de, obezite ile savaşmak adına yapılan, kalsiyum ağırlıklı beslenme ile doğru sonuçlar elde edilmiştir. Et ve et ürünleri ise içerisinde kaliteli protein bulundurduklarından dolayı, ana öğünlerimizde mutlaka tüketilmesi gerekir. Et ve et ürünlerinin dışında kuru baklagiller bir diğer kaliteli proteine sahip olan yiyeceklerdir.

Su içmenin önemini hepimiz bilsek de bunu günlük hayatlarında çok fazla uygulamayan insanlar var. Fakat günde en az 10 su bardağı su içilmelidir. Çünkü vücudun, günlük atılan sıvı kaybını karşılaması gerekirken, vücut ısısının dengeli olması için de yeterli sıvıya ihtiyacı vardır. Bilimsel çalışmalar sonucu, kadınların 3.7 litre, erkeklerin ise 2.7 litre sıvı tüketmesi gerektiği ortaya konmuştur.

Acıkmayı erteleyen ve bağırsak sağlığını koruyan bir besin olan lifin önemi ise çok büyüktür.  Beslenmenin yanında, haftada 3 ya da 4 gün yapılacak olan egzersiz, sağlıklı yaşamda hem psikolojik hem de fiziksel destek sağlamaktadır.

Yağ, tuz ve şeker gibi besinlerden gerektiği kadar uzak durulmalı ve kalp sağlığı ile kilo kontrolü için yağlı yiyecekler tercih edilmemelidir. Kuru yemişlerin de bağırsak sistemini güçlendirdiğini fakat fazla tüketimde kiloya sebep olduğunu unutmamalıyız.

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir