Sanayide Kullanılan Asit ve Bazlar

Günlük yaşamda sayısız bir çok alanda kullanılan asit ve bazlar aynı zamanda sanayinin tekstil, gübre, kağıt sanayi gibi bir çok dalında kullanılmaktadır. Zaten piyasa isimlerine bakıldığında da günlük yaşamımızda asit ve bazları ne kadar çok kullandığımız açıkça görülmektedir.

Sanayide Kullanılan Asit ve Bazlar:

  • Hidroklorik Asit: Bu asit halk dilinde tuz ruhu olarak bilinmektedir bu nedenle de banyo ve tuvaletlerin temizlik malzemesi olarak kullanılan bir asit türüdür.
  • Sülfürük Asit: Zaç yağı olarak tanınan sülfürik asit, boya sanayisinde ve patlayıcıların üretiminde çok sık kullanılan bir asittir.
  • Nitrik Asit: Günlük hayatta kezzap olarak biline nitrik asit; paylayıcıların, dinamitlerin azorlu gübre ve plastik malzemelerin üretiminde kullanılmaktadır.
  • Fosforik Asit: Gıda koruyucusu olan bir asittir bu nedenle de gıdalarda ve gazla içeceklerin içeriğinde oldukça yoğun bir şekilde fosforik asit bulunmaktadır.
  • Sodyum Hidroksit: Sud-kostik asidi olarak da bilinen sodyum hidroksit gazı; endüstri alanında bir çok kimyasal maddenin üretilmesinde kullanılmaktadır. Kimyasal maddelerin dışında ise sabun, kağıt, tekstil ve deterjan gibi sanayi alanlarında da kullanılmaktadır. Sodyum hidroksit gazı aynı zamanda tıkanan lavaboları açmak içinde kullanılan bir asittir.

Sanayide Kullanılan Asit ve Bazlar Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir