Su Nedir Suyun Canlılar İçin Önemi

Başta insanların olmak üzere yeryüzünde canlıların yaşamlarının devam edebilmesi için su; tıpkı ısı, ışık, hava, besin gibi son derece önemli bir unsurdur.

İnsanlar yemek yemeden daha uzun bir süre yaşamlarını devam ettirebilirken uzun süre su içmeyen kişilerin yaşamsal faaliyetleri tehlikeye girer ve kişiler hayatlarını bile kaybedebilirler. Örneğin; bir insan 5 hafta boyunca yemek yemeden yaşayabilir ancak su içmeyen bir insan azami olarak 12 gün yaşar aksi takdirde hayatını kaybeder.

İnsanların su tüketememesi ve susuz kalması onların hayatlarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Ancak insanlar hayatlarını kaybetmeden susuz kaldıkları zamanda bir çok sorunla da karşı karşıya kalmaktadırlar. Çünkü kandaki su miktarı %3 oranının altına düştüğünde böbrekler çalışmamaya ve gerekli görevlerini yerine getirememeye başlar.

Vücutta 2 litre su kaybı yaşandığında halsizlik kendisini göstermeye başlar ve 3 litre kaybedildiğinde de açık bir şekilde düşkünlük kendisini göstermektedir.

Suyun Canlılar İçin Önemi:

  • Su, vücut sıcaklığını dengeler.
  • Vücudu temizler ve toksinlerin vücut dışına atılmasına yardımcı olur.
  • Derimizi nemlendirir.
  • Böbreklerin yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmesini sağlar.
  • Bir çok vitamin ve minerallerin çözünerek kan içinde taşınmasına yardım eder.
  • Suyun kayganlaştırıcı bir özelliği vardır bu sayede de organlar birbirlerini etkilemeden ve birbirlerine zarar vermeden kendi içlerinde çalışıp görevlerini yerine getirirler.

Su Nedir Ne İşe Yarar Konusundaki Yorum ve Fikirlerinizi Yorum Kısmından Bize Yazın. 

Benzer Hesaplamalar

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir